čtvrtek 9. července 2009

House Party aneb zaručený způsob rychlého opití


V Americe je nelegální spotřeba alkoholu pod 21 let, což ale jistě všichni ví. Ale jistě nikdo není tak naivní, že by si myslel, že teenageři ve státech nepijou (to si mohou myslet jen sami američtí rodiče:-D), teenageči přece pijou všude ve světě! Ale opravdu je to za mořem daleko přísnější co se týče prodeje alkoholu mladistvým. Abych byla přesná, v žádném baru, restauraci, nebo obchodě Vám neprodají alkohol aniž by chtěli vidět ID kartu. To ale ještě stále neznamená, že by se to nedalo obejít. Takže jak na to..
Rodiče odjíždějí z města? Skvělé! A navíc si myslí, že jejich dítě je natolik dospělé, že si doma přes víkend poradí bez dozoru? Perfektní!!! Takže rodiče odklizeni, dům prázdný.
Určitě se vždycky najde nějaký ten starší brácha kamaráda, který si ještě pamatuje jaké to bylo snažit se sehnat toto zakázané tekuté ovoce, a tak se obětuje a v 10 večer jede nakoupit alkohol do nejblížšího obchoďáku.
V této fázi se žhaví telefony a obvolávají se všechna čísla v seznamu.. "Party!!!"
Pokud možno, je dobré dojet na místo konání co nejméně auty, takže se organizuje, kdo koho doveze a odveze. Bylo by to přece mooc nápadné, kdyby rodiče odjeli a 20 minut na to před domem stálo asi tak 20 cizích aut! Toho by si i nevšímaví sousedé museli povšimnout.
Tak a teď je čas pořádně se opít! A tak se vytáhne "beer bong", což je zjednodušeně trychtýř napojený na hadici s uzávěrem. Do hadice se přes trychtýř nalije celé pivo, dotyčný si pak poklekne, pootočí kohoutkem a "exuje". Další způsob, jak se rychle opít je "beer pong"- název odvozený od ping pong, ale hraje se s pivem:-D. Na nějaký stůl se naskládají kelímky do tvaru pyramidy a do každého se naleje pivo do výšky pár centimetrů. Potom týmy po dvou soutěží proti sobě a hází pinpongovým míčkem do kelímků na opačné straně stolu. Trefíte se do protivníkova kelímku, protihráč pije, přestřelíte stůl, pijete vy.. to jsou jen dvě z velkého množství pravidel, které Vám zaručí, že zkončíte o půlnoci někde pod stolem.
O Američanech se všeobecně říká, že neumí pít a vždy se hrozně zlijou. To je sice pravda, ale člověk přece vždycky chce to, co je zakázané. A věřte mi, pití alkoholu dětí je pro americké rodiče něco nepředstavitelného. A tak po všech těch plánech a přípravách, které se musí podstoupit před každou párty, ani se nedivím, že si mladiství ve státech nechtějí dát jen tři piva, ale pořádně si to "užít". I když o tom by taky mohlo být pochyb, jen ztěžka si totiž užívají den "po té". Ale zase mají story, kterým se mohou chlubit kamarádům ve škole další dva týdny:-D

středa 8. července 2009

Graduation


Graduation, neboli maturita, je stejně jako u nás i ve státech velkou událostí. Akorát má zcela jiný ráz. Nejde tolik o zkoušku vědomostí jako spíše o ceremonii ukončení střední školy. Na konci střední školy se ve státech vlastně vůbec neskládá nějaká speciální zkouška. Studenti jednoduše složí zkoušku z předmětů, které zrovna mají, stejně jako na konci každého jiného školního roku. Aby mohli odmaturovat, musí ale splnit určité požadavky, které so musí hlídat v průběhu celé střední školy. Jednoduše musí mít určité množství roků a kreditů v určitých předmětech- např. 4 roky angličtiny, několik semestrů tělocviku atd.

Samotná ceremonie je Akce s velkým A! Každý student si ve škole předem objedná celou róbu i s čepičkou. Týden před ceremonií pak ve škole proběhne generálka, na které se všichni cvičně posadí na určená místa a dozví se, jak bude probíhat pochod po podiu. V samotný den maturitní ceremoni má celá škola volno. Maturanti, tedy spíše maturantky, se od rána připravují. Naše graduation začala ve 2 a hodinu předem se všichni studenti sejdou v městském stadionu, oblečení, načesaní, najdou si své jméno na jedné z cedulí, které určují, kde kdo bude sedět. A když je čas, celý průvod se dá do pohybu. V aréně sedí spousta lidí a studenti postupně sestupují po schodech ke svým místům. Potom řada po řadě vstane a každý student se projde po pódiu, kde dostane svůj diplom a vyfotí se s ředitelkou školy. V průběhu zahraje školní sbor a orchestr a několik lidí proneslo proslov.

Předáním diplomu poslednímu studentu, kterým jsem mimochodem byla já, to ale nekončí. Ještě si musíte potříst rukou s co nejvíce profesory, obejmout všechny členy rodiny a vyfotit se se všemi kamarády.. aspoň dvakrát! Haha. No a pak konečně slavit! Obědo-večeře s rodinou nebo nějaká ta graduation party. We made it! Congraats!!!

Móda ve státech aneb průvodce „must have“ když se jede do Ameriky:

Když jsem přijela do států, přišlo mi, že móda mezi studenty je celkem rozmanitá, ale postupem času jsem našla prvky, které prostě každá holka musí mít, jako základ pro to být „cool“. Tady jsou:




1. Určitě byste si měly pořídit chlupatou, teplou mikču North Face. Prodává se v různých barvách, ale nejpopulárnější je hnědá, černá a modrá. Dá se použít jako bunda, pokud není taková zima, nebo pod bundu, pokud opravdu mrzne (tato varianta doporučená pokud míříte na Aljašku:p).



2. Dalšími oblíbenými značkami jsou Hollister a Abbercrombie and Fitch. Pokud možno, tak od těchto značek by v šatníku mělo být kousků víc, ale nezbytností je alespoň jedna mikina s kapucí od jedné nebo druhé značky. To prostě musíte mít, abyste se zařadily mezi běžné studentky střední školy:p





3. Američani jsou velmi hrdý národ a hrdost je prostě všudypřítomná. Takže nejen že každý má v šatníku trička a mikiny se zkratkou svého státu, ale také mikiny, tepláky, trička, kraťasy, čepice, šály a prostě všechno, co mají v barvách a se jménem své střední školy a dokonce i univerzity, na kterou plánují nastoupit.. a to je ještě ani nepřijali:-D





4. Taky boty jsou důležitou součástí outfitu. Určitě musíte mít alespoň jeden pár bot Dansko, ale čím více tím lépe. Popravdě, bot není nikdy dost;) Když jsem přiletěla na Aljašku a všimla jsem si, že je všichni nosí, vůbec jsem si nedokázala představit důvod, kvůli kterému jsou takové boty pro boha populární! Ale jak jsem si po čase zvykla na pohled na ně, tak se mi začaly čím dál tím víc líbit. Další nezbytností jsou tenisky Coach nebo Juicy Couture, jsou praktické, pěkné a drahé. A nakonec, hlavně do chladnějších států Ameriky, se Vám budou hodit UGGsky. Nejenže jsou populární, budete za ně rádi k nezaplacení, když na teploměru uvidíte -25° a před barákem bude metr sněhu! Jsou teplé, pohodlné, nosí se ke všemu, jsou populární a TEPLÉ! Samozřejmě, aby jste byly fakt „in“, měly by jste mít aspoň 2,3 různé páry různých barev.




5. A zlatým hřebem každého outfitu je přece kabelka! Pod slovem kabelka se ve státech ale nemyslí jen tak ledajaká taška přes rameno nebo nějaký kousek látky, myslí se buďto Coach, Juicy Couture, Burberry, Chanell nebo COACH (počkat, to už jsem napsala.. ale to je v pořádku:p). Hlavně první dvě zmíněné značky jsou velmi populární mezi středoškolskými holkami. Takže k 16. narozeninám se prostě přeje kabelka! Jedno jaké barvy, střihu, typu, velikosti.. značka je důležitá. Ale abych to těm Američanům jen nevyčítala, ony jsou kabelky Coach vážně moc pěkné, hodně se do nich vejde a hodí se ke všemu. Taky jsem neodolala:D



Myslím, že kdyby jste jeli do Ameriky rychle by jste si všimli, že si nevymýšlím, trendy hýbou každou školačkou.